wydarzenia bieżące  
  kalendarium  
  Diecezja  
Archidiecezja  
Episkopat  
Abp J. Michalik  
eKAI  
  Stolica Apostolska  
     

 
 

 

 

O   M Y S Z A C H   I   O   H I S T O R I I   P O W S T A N I A  
K O L Ę D Y   " C I C H A   N O C "

 

24 grudnia 1818 roku podczas pasterki w kościele św. Mikołaja w Oberndorfie pod Salzburgiem po raz pierwszy wykonano kolędę „Cicha noc” („Stille Nacht”) w oryginale niemieckim. Słowa tej jednej z najbardziej znanych kolęd napisał w formie wiersza w 1816 roku wikary z Mariapfarr w regionie Lungau, Joseph Mohr. Muzyka do pieśni powstała dwa lata później, 24 grudnia 1818 roku. Mohr był wówczas wikarym w małej parafii św. Mikołaja w Oberndorfie koło Salzburga.

Do powstania nowej kolędy przyczyniła się awaria kościelnych organów, uszkodzonych przez myszy. Wówczas wikary poprosił organistę Franza Xavera Grubera o napisanie muzyki do jego wiersza, by ofiarować parafianom świąteczną pastorałkę, którą zatytułowano początkowo „Pieśń bożonarodzeniowa”. Powstała kompozycja utrzymana była w tonacji D-dur, w metrum 6/8, na dwa głosy solowe z towarzyszeniem chóru i gitary. Pierwsze wykonanie pieśni odbyło się w pasterkę 1818 roku. Partię basową śpiewał organista i autor muzyki, towarzyszył mu wikary (autor słów) jako tenor, który grał także na gitarze. Obu wspierał chór dziecięcy. Kolęda szybko zyskała popularność. Między innymi dzięki Karlowi Mauracherowi, który przyjechał zainstalować w Oberndorf nowe organy i zachwycony pieśnią zapisał i przekazał ją dalej już pod tytułem „Stille Nacht” („Cicha noc”).

W 1822 roku kolędę usłyszał cesarz Franciszek I i przebywający u niego z wizytą na zamku Fuegen car Aleksander I. W 10 lat później zagrano ją w czasie koncertu w Lipsku, zaś w 1839 roku utwór po raz pierwszy wykonano w Nowym Jorku. Utworem zainteresowała się berlińska królewska orkiestra dworska, na której prośbę w 1854 roku Franz Gruber przedstawił w liście okoliczności powstania kolędy. „Stille Nacht” została także ulubioną pieśnią króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV. W ojczystym Salzburgu kolędę zaliczono oficjalnie do pieśni kościelnych dopiero w roku 1866.

Oryginał kolędy „Stille Nacht, heilige Nacht” liczący sześć zwrotek, autorstwa Franza Grubera z 1818 roku zaginął, podobnie jak następny rękopis, prawdopodobnie z 1830 roku, na dwa głosy solowe, chór i organy. Nie odnaleziono także śpiewnika organisty z tyrolskiego Waidring, Blasiusa Wimmera, w którym pieśń, liczącą aż siedem zwrotek, zapisano z datą 22 lipca 1819 roku.

Zachował się natomiast nie opatrzony datą rękopis Mohra, prawdopodobnie powstały ok. 1820  25 roku, na dwa głosy z towarzyszeniem gitary, złożony z sześciu zwrotek, podpisany nazwiskami autorów pieśni. Obecnie śpiewana jest najczęściej wersja skrócona, złożona ze zwrotki pierwszej, drugiej i szóstej.

Autorem najbardziej popularnego tłumaczenia „Stille Nacht” — „Cicha noc” na język polski był ok. 1830 roku Piotr Maszyński. Kolęda w wersji trzyzwrotkowej utrzymana w rytmie kołysanki została przełożona na ponad 300 języków i dialektów.

Miejscowość Oberndorf stała się sławna dzięki powstałej tam kolędzie. W miejscu dawnego kościoła mieszkańcy postawili w 1937 roku kaplicę, którą nazwali „Cicha Noc”. Do dziś co roku podczas Świąt Bożego Narodzenia przyjeżdżają tam turyści z całego świata, by posłuchać swojej ulubionej kolędy, w miasteczku, gdzie wykonano ją po raz pierwszy.

 

powrót »

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

aktualności  |  ogłoszenia  |  historia  |  patronowie  |  grupy  |  okolice  |  ciekawe strony  |  fotogaleria

 
       
     
   

© Achim 2009