wydarzenia bieżące

 
  kalendarium  
  Diecezja  
Archidiecezja  
Episkopat  
Opoka  
eKAI  
  Stolica Apostolska  
  Msze św. w okolicy  

 
 

 

 

 

W Y D A R Z E N I A

24 23 22  21  20 »

11 października 2014. W Rzymie, od 5 października pod przewodnictwem papieża Franciszka obraduje III Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat: „Wyzwania duszpasterskie dla rodziny w kontekście nowej ewangelizacji”. Zakończy sie 19 października Mszą Świętą, podczas której zostanie beatyfikowany papież Paweł VI.

Synodowi towarzyszą modlitwy wiernych na całym świecie, ale także wyolbrzymione przez media oczekiwania. Słyszymy pytania, czy nauczanie Kościoła dostosuje się do zmienionych sytuacji życiowych – do tego, że coraz więcej osób żyje wspólnie bez wypowiedzenia przed kapłanem sakramentalnego „i że cię nie opuszczę aż do śmierci”? 

Chodzi tu o nierozerwalność małżeństwa, o której nauczał sam Chrystus Pan. Wielu komentatorów zapomina, że synod nie jest parlamentem, ale wyrazem kolegialnej troski biskupów, zgromadzonych wraz z Piotrem i pod jego przewodnictwem. Tylko jemu Pan Jezus powierzył klucze, tylko on w dokumencie podsumowującym różne etapy procesu synodalnego wskaże kierunki Kościołowi na progu trzeciego tysiąclecia. Pisząc te słowa, nie znamy poszczególnych wypowiedzi, tonu dyskusji w auli synodalnej. Wiemy jedynie, że tak jak o to prosił Ojciec Święty, toczy się tam szczera, otwarta wymiana opinii, że uczestnicy synodu wsłuchują się w głosy wiernych, ale także, iż cały Kościół zgromadzony jest na modlitwie w intencji Piotra i apostołów. Chodzi bowiem o nadzieję dla przyszłych pokoleń, przekonanie, że możliwa jest miłość bezwarunkowa, ofiarna, owocna aż do ostatnich chwil, ale także i o to, aby osoby doświadczające szczególnie trudnych sytuacji, podejmujące heroiczne decyzje wbrew dominującym opiniom, wiedziały, że są otoczone troską i miłością całego Kościoła. Niech także im łaskę świętości wyprasza św. Jan Paweł II – Papież rodzin. (o. Stanisław Tasiemski, OP)


20 września 2014 odbyła sie parafialna pielgrzymka do Krakowa (Sanktuarium Bożego Miłosierdzia), Kalwarii Zebrzydowskiej (Sanktuarium Maryjne) i Wadowic (Muzeum Dom Jana Pawła II).

więcej zdjęć »


23 sierpnia 2014 w Nowym Żmigrodzie pod przewodnictwem księży biskupów odbyła się uroczystość odpustowa ku czci Błogosławionego Władysława Findysza, męczennika komunizmu. W tym roku przypada 50 rocznica jego śmierci (21.08.1964). Błogosławiony ks. Findysz jako żmigrodzki proboszcz w latach powojennych duszpasterzował także na terenie naszej parafii. Jego relikwie znajdują się w mensie ołtarza w kościele parafialnym w Krempnej, a w prezbiterium zawieszony jest obraz z jego podobizną. W każdy pierwszy czwartek miesiąca odmawiamy modlitwę nowennową upraszając łaski przez jego wstawiennictwo.


17 sierpnia 2014 odbyła się w Krempnej uroczystość odpustowa ku czci św. Maksymiliana Kolbe. Mszy Świętej przewodniczył Ksiądz Biskup Stanisław Jamrozek z Przemyśla, który wygłosił słowo Boże i udzielił wszystkim błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Udział wzięła liczna rzesza parafian, gości i turystów, delegacje wieńców dożynkowych z Krempnej, Grabiu i Kotani oraz poczty sztandarowe Straży Pożarnej i Koła Łowieckiego "Gwardia".

więcej zdjęć »


15 sierpnia 2014 w Uroczystość Wniebowzięcia NMP we wszystkich kościołach naszej parafii poświęcone zostały wiązanki kwiatów, ziół i zbóż.  Grupy z poszczególnych wiosek wykonały piękne wieńce dożynkowe.


10 sierpnia 2014 dwóch kandydatów (Fabian Czech i Przemysław Źrebiec) zostało przyjętych do grona ministrantów.

więcej zdjęć »


5 sierpnia 2014 w Grabiu odbyła się uroczystość odpustowa ku czci Matki Bożej Śnieżnej. W liturgii Kościoła to rocznica poświęcenia rzymskiej bazyliki Najświętszej Maryi Panny. Według tradycji, w 352 r. Maryja ukazała się papieżowi Liberiuszowi i rzymskiemu patrycjuszowi Janowi, nakazując im budowę kościoła w miejscu, które im wskaże. 5 sierpnia, w okresie upałów, Wzgórze Eskwilińskie pokryło się śniegiem — tam zbudowano świątynię. Papież Sykstus III (432 – 440), pragnąc uczcić zakończenie soboru w Efezie, na którym ogłoszono dogmat o Bożym Macierzyństwie Maryi (Theotokos), postanowił przebudować gruntownie tę bazylikę. Później otrzymała ona nazwę: Bazylika Matki Boskiej Większej (Sancta Maria Maior). Jest to na Zachodzie najstarsza bazylika poświęcona Maryi.

Sam obraz Matki Bożej pochodzi z XII w. Ma wyraźne cechy bizantyjskie, o czym świadczą litery greckie. Dziecię Jezus trzyma księgę Ewangelii. Maryja trzyma Dziecię na lewym ręku i obejmuje je prawą. Ma pierścień na ręku, bogaty naszyjnik na szyi z dużym, kosztownym krzyżem. Jest piękny zwyczaj, że co roku w uroczystość Matki Bożej Śnieżnej (5 sierpnia) właśnie w kaplicy Matki Bożej z kopuły zrzuca się płatki białych róż, przypominające płatki śniegu. Są one również symbolem niezliczonych łask, jakie wyprasza sobie tu lud rzymski. Obraz jest uważany za cudowny. Jest też koronowany koronami papieskimi. Lud rzymski nazywa go Salus Populi Romani — Ocaleniem Ludu Rzymskiego, gdyż w Rzymie panuje powszechne przekonanie, że ten obraz wiele razy ratował Wieczne Miasto. Był bowiem dawny zwyczaj, że — na wzór Arki Przymierza — w czasach klęsk i niebezpieczeństw obnoszono ten obraz po ulicach Rzymu. Obraz Matki Bożej Większej stał się prototypem dla wielu innych obrazów Matki Bożej tak dalece, że mamy dzisiaj setki (w Polsce kilkadziesiąt) sanktuariów, w których znajdują się kopie tego obrazu. Wiele z nich (w Polsce kilkanaście) doczekało się koronacji koronami papieskimi. Można powiedzieć, że jest to najczęściej spotykany w świecie wizerunek Maryi.

Na zdjęciu Matka Boża Śnieżna z kościoła w Grabiu (malował Tomasz Kuźniar).


23 lipca 2014 Samorząd Województwa Podkarpackiego zachęca do udziału w programie „Wojewódzka Karta Dużej Rodziny”. Dotyczy on rodzin wielodzietnych, tzn. rodziców/rodzica wychowujących troje i więcej dzieci w wieku do 18 roku życia lub do 25 lat w przypadku kontynuacji nauki. Program oferuje system ulg i zniżek dla dzieci w określonych instytucjach kultury i oświaty. Szczegółowe informacje dla zainteresowanych rodziców (regulamin, formularz wniosku,  wykaz   podmiotów   oferujących   ulgi)

znajdują się na stronie internetowej Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie (ul. Hetmańska 120) oraz pod numerem telefonu: 17 850 83 21.

czytaj więcej »


17 lipca 2014 w Grabiu zamontowana została nowa metalowa dzwonnica. Zawieszono na niej dzwon o imieniu "Maryja" odlany w 2001 roku w pracowni Felczyńskich w Przemyślu, który do tej pory znajdował się na kościelnej wieży.

więcej zdjęć »


11 lipca 2014 – trwa generalny remont budynku XIX-wiecznej drewnianej plebanii. Wymieniane są podwaliny i zniszczone elementy zewnętrznych ścian.

więcej zdjęć »


8 lipca 2014 zamontowano nowe boczne ołtarze w kościele w Grabiu.
(Projekt i wykonanie: Mieczysław Burda)

więcej zdjęć »


29 czerwca 2014 obchodzimy Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Możemy uczyć się od nich umiłowania Boga i bliźniego oraz wytrwałości w głoszeniu Ewangelii o Jezusie, Synu Bożym. Są oni nazywani żywymi filarami wiary, bez których świadectwa i nauczania o Jezusie Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym z pewnością nie byłoby dzisiejszego Kościoła. Modlimy sie za papieża Franciszka – następcę św. Piotra.

 

Na zdjęciu ikona namiestna

z cerkwi w Krempnej:

„Przekazanie kluczy Piotrowi”


19 czerwca 2014 w Uroczystość Bożego Ciała, w Grabiu i w Krempnej odbyły się procesje eucharystyczne do czterech ołtarzy. "Obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie to niewątpliwie wielka tajemnica wiary, która mówi o Jego Boskiej naturze. Żywy i prawdziwy, jest obecny pod postacią Chleba i Wina i przez posługę kapłana dostępny dla nas w każdej chwili. To coś niezwykle poruszającego, że Bóg tak mocno wchodzi w ludzkie istnienie, że łączy w człowieku zwyczajny świat ludzki z nadprzyrodzonym światem Boskim." (Tygodnik Niedziela)


16 czerwca 2014 w kościele parafialnym w Krempnej odbył się koncert organowy w wykonaniu Wojciecha Buczyńskiego ze Skalnika, ucznia Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Krośnie w klasie organów mgra Tadeusza Rymarza. Zaprezentowane zostały utwory najsłynniejszych kompozytorów (Knecht, Mozart, Schumann, Schubert, Bach, Pachalbel, Lefebure-Wely). Słuchaczami byli uczniowie Zespołu Szkół w Krempnej wraz z wychowawcami.

więcej zdjęć »


13 czerwca 2014 zakończyły sie prace przy malowaniu polichromii i nowym wystroju kościoła w Grabiu. Wykonawcami prac są Panowie: Mieczysław Burda (projekt) i Ryszard Ochałek.

więcej zdjęć »


7 czerwca 2014 już po raz 18-ty w wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego odbędzie się spotkanie młodych na Polach Lednickich pod hasłem: W IMIĘ SYNA.

„Z niesłabnącym entuzjazmem nadal wybiera-my Chrystusa i odkrywamy kolejne aspekty Jego miłości. Przybywajcie na Pola Lednickie po lednicki dowód osobisty oraz pierścień zaślubin z Jezusem. Po jeziorze Lednica nadal chodzi Chrystus, a my patrzymy Mu w oczy, idąc po wodzie w Jego kierunku. Ludzie wyboru Chrystusa to zupełnie nowi ludzie, dla których celem jest dom Ojca, a czasem – cała wieczność. Ludzie Lednicy wyzbywają się lęku i pogłębiają swoją świadomość przynależ-ności do Chrystusa. Przynajmniej raz do roku musimy się zobaczyć. Czekam na Was 7 czerwca 2014 roku na Polach Lednickich”.

(o. Jan Góra, organizator spotkań)

więcej »

 

 

 


 

8 maja 2014 przypada 33 rocznica śmierci Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego – „Prymasa Tysiąclecia”.

Klasztor Sióstr Nazaretanek w Komańczy to miejsce czwartego (po Rywałdzie, Stoczku Warmińskim i Prudniku Śl.), ostatniego już etapu internowania Prymasa Polski Stefana kard. Wyszyńskiego. Władze komunistyczne PRL przywiozły go tutaj 29 października 1955 r. bez wcześniejszych ustaleń ze Zgromadzeniem. Była to sobota, wigilia Uroczystości Chrystusa Króla. Przebywał tu jako „pacjent” pełny rok – do 28 października 1956 roku. Miejsce to włączono w strefę graniczną. Każdorazowe odwiedzenie internowanego Prymasa wymagało przepustki z ministerstwa  (od grudnia 1955  do marca 1956

nie wydano ani jednej). Dodatkowo Klasztor otoczony był w lesie tymi, którzy „czuwali” nad bezpieczeństwem Prymasa. Według świadectwa ówczesnych sióstr, Ksiądz Prymas wszedł w ten dom jak Ojciec;  tak też zwracano się do niego.

więcej »


26 maja 2014 Papież Franciszek odprawił Eucharystię w Jerozolimie, w Wieczerniku. Powiedział: "Tutaj narodził się Kościół, a narodził się, wychodząc. Stąd wyszedł on z chlebem łamanym w rękach, mając w oczach rany Jezusa i Ducha miłości w sercu (...). Jak wiele miłości, jak wiele dobra wypłynęło z Wieczernika! Jak wiele miłosierdzia stąd wyszło, jak rzeka ze źródła, która początkowo jest strumieniem, a następnie rozszerza się i staje się wielka. Wszyscy święci czerpali stąd; wielka rzeka świętości Kościoła zawsze czerpie swój początek stąd."


16 maja 2014 oddajemy cześć św. Andrzejowi Boboli – Patronowi Polski.

Święty Andrzeju Bobolo, nasz wielki Patronie! Tak umiłowałeś Jezusa jako swojego Pana, że oddałeś Mu siebie na służbę aż do śmierci. Prosimy Ciebie: wspieraj nas przez całe nasze życie, abyśmy za Twoim przykładem zawsze wzrastali w zjednoczeniu z Sercem Jezusa pod opieką Jego Matki Niepokalanej. Amen.

więcej »

 

 

 

 

 

 

 


16 maja 2014 Wisłoka w okolicy kościoła. Zniszczenia po kilkudniowych opadach.

więcej zdjęć »


11 maja 2014 odbyła się uroczystość Pierwszej Komunii Świętej, do której przystąpiło 13 dzieci. "Podczas Ostatniej Wieczerzy, Jezus z przyjaciółmi dzieli chleb i podaje kielich «za nas». Syn Boży daje się nam, przekazuje w nasze ręce swoje Ciało i swoją Krew, by zawsze być z nami, by mieszkać wśród nas." (papież Franciszek)

więcej zdjęć »


 

8 maja 2014 od tygodnia trwają prace w kościele w Grabiu. Wykonywana jest polichromia na stropie. Docelowo urządzone będą na nowo ołtarze boczne i ściana główna w prezbiterium.

więcej zdjęć »


4 maja 2014 rozpoczął się VI Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Pierwszorzędnym celem tego tygodnia jest promocja duchowości biblijnej, zachęta do lektury Biblii oraz umocnienie na drodze umacniania się nią każdego dnia w życiu wszystkich wierzących. odbywa się on pod hasłem "Wierzę w Ciebie, Jezu Chryste, Synu Boży".

więcej »


1 maja 2014 po obejrzeniu żeremia w Rostajnem.

więcej zdjęć »


27 kwietnia 2014 w Święto Bożego Miłosierdzia, Ojciec Święty Franciszek dokonał kanonizacji dwóch wielkich papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII.

Modlitwa o wstawiennictwo św. Jana Pawła II

Święty Janie Pawle II, nasz orędowniku, wspomożycielu w trudnych sprawach. Ty, który swoim życiem świadczyłeś o wielkiej miłości do Boga i ludzi, prowadząc nas drogą Jezusa i Maryi, w umiłowaniu obojga, pragnąc pomagać innym. Przez miłość i wielkie cierpienie, ofiarowane za bliźnich, co dzień zbliżałeś się do świętości. Pragnę prosić Cię o wstawiennictwo w mojej sprawie … wierząc, że przez Twoją wiarę, modlitwę i miłość pomożesz zanieść ją do Boga. Ufam w miłosierdzie Boże i moc Twej papieskiej modlitwy. Pragnę przez Jezusa i Maryję za Twoim przykładem zbliżać się do Boga.

Ojcze nasz …, Zdrowaś Maryjo …, Chwała Ojcu ...


27 kwietnia 2014 obchodzimy Święto Bożego Miłosierdzia. Inspiracją  dla ustanowienia  tego święta  było pragnienie  Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej: Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła    miłosierdzia    Mojego.   Która dusza 

 przystąpi  do  spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski (Dz. 699).

zobacz cudowny Obraz Jezusa w nowej technologii »


24 kwietnia 2014 Ojciec Święty Franciszek wygłosił telewizyjne orędzie do Polaków przed zbliżającą się kanonizacją Jana Pawła II.

„Drodzy rodacy Błogosławionego Jana Pawła II! Bliska już jest kanonizacja tego wielkiego człowieka i papieża, który przeszedł do historii jako Jan Paweł II. Cieszę się, że zostałem powołany do ogłoszenia jego świętości w najbliższą Niedzielę Miłosierdzia Bożego, na zakończenie oktawy Wielkanocnej. Jestem wdzięczny Janowi Pawłowi II, podobnie jak wszyscy członkowie Ludu Bożego, za jego niestrudzoną posługę, jego przewodnictwo duchowe, za to, że wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie wiary i za jego niezwykłe świadectwo świętości.

więcej »


20 kwietnia 2014 Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. „Człowiek podąża ku Zmartwychwstaniu każdy swoją drogą. Dla wielu z nas krzyżuje się ona z innymi w Wielkim Tygodniu przy adoracji Najświętszego Sakramentu w ciemnicy, we wspólnocie adorującej Krzyż i przy Grobie Pańskim, by na końcu razem z bijącymi dzwonami ogłosić światu: Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał! Alleluja!” (bł. Jan Paweł II)


19 kwietnia 2014 Wielka Sobota, wigilia paschalna. „Oto najprawdziwsza noc wiary i nadziei. Podczas gdy wszystko pogrążone jest w mroku, Bóg Światłość czuwa. Wraz z Nim czuwają ci, którzy w Nim pokładają ufność i nadzieję” (bł. Jan Paweł II)

więcej zdjęć »


19 kwietnia 2014 poświęcenie pokarmów wielkanocnych w Kotani i w Krempnej.

więcej zdjęć »


18 kwietnia 2014 Wielki Piątek, pamiątka zbawczej śmierci Chrystusa. „Dziś widzimy, jak spełniły się te wczorajsze słowa z Wielkiego Czwartku: oto Golgota, oto Ciało Chrystusa na krzyżu” (bł. Jan Paweł II)

więcej zdjęć »


18 kwietnia 2014 Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa w oparciu o nauczanie błogosławionych papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II.

więcej zdjęć »


17 kwietnia 2014 Wielki Czwartek, pamiątka Ostatniej Wieczerzy. Dzień ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. "Wobec tej niezwykłej rzeczywistości stajemy zdumieni i zaskoczeni: z jaką uległością i pokorą Bóg zapragnął złączyć się w ten sposób z człowiekiem!" (bł Jan Paweł II)

więcej zdjęć »


13 kwietnia 2014 w Niedziele Palmową odbyła sie w Rzymie ceremonia przekazania znaków Światowego Dnia Młodzieży. Grupa Brazylijczyków wręczyła krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz ikonę Matki Bożej "Salus Populi Romani" (Matka Boska Śnieżna) swoim kolegom z Polski. Od 29 lat Niedziela Palmowa jest obchodzona jako Światowy Dzień Młodzieży – w 2016 r. odbędzie się on w Krakowie. Papież Franciszek powiedział: "Jan Paweł II, który był inicjatorem Światowych Dni Młodzieży, stanie się ich wielkim patronem. We wspólnocie świętych będzie dla młodzieży świata nadal ojcem i przyjacielem. Prośmy Pana, aby krzyż wraz z ikoną Maryi, był znakiem nadziei dla wszystkich, ukazując światu niezwyciężoną miłość Chrystusa". W ramach przygotowań do ŚDM w Krakowie, krzyż i ikona będą odwiedzać poszczególne diecezje Polski i krajów sąsiednich.


11 kwietnia 2014 odprawiona została Droga Krzyżowa w plenerze. Przeszliśmy z kościoła na cmentarz wojskowy. Nabożeństwo przygotowane zostało przez dzieci i młodzież.

więcej zdjęć »


6 kwietnia 2014, w piątą niedzielę wielkopostną, w kościołach zasłania się krzyże. Popularne tłumaczenie zwyczaju zasłaniania krzyży nawiązuje do słów Ewangelii: "Porwali więc kamienie, aby je rzucić na Niego. Jezus jednak ukrył się i wszedł do świątyni" (J 8, 59). Dawniej w kościołach zasłaniano krzyże i obrazy na cały okres Wielkiego Postu. Od w. XVII zasłania się je tylko w ostatnich dwóch tygodniach, tj. od piątej niedzieli Wielkiego Postu. Krzyże odsłania się po liturgii wielkopiątkowej, a obrazy przed rozpoczęciem liturgii Wielkiej Soboty. W zwyczaju zasłaniania krzyży tkwi pewien wymiar psychologiczny. To, na co patrzymy codziennie, powszednieje i przestaje oddziaływać. Podobnie możemy powiedzieć o krzyżu. Nie zwracamy na niego uwagi, chociaż zawieszony jest w kościele, w domach. Dopiero gdy się go zasłoni, spostrzega się brak tego znaku naszej wiary i zbawienia. Kościół pragnie nam w ten sposób przypomnieć, że święta wielkanocne już są za pasem i że trzeba za Chrystusem nieść krzyż naszego życia.


2 kwietnia 2014 mija 9. rocznica śmierci bł. Jana Pawła II. Papież Franciszek powiedział z tej okazji: „Rocznica ta, kieruje naszą myśl do dnia jego kanonizacji, którą będziemy przeżywali na koniec tego miesiąca. Niech oczekiwanie na to wydarzenie będzie dla nas okazją do duchowego przygotowania się i ożywienia dziedzictwa wiary, jakie nam zostawił. Naśladując Chrystusa był on dla świata niezmordowanym głosicielem Bożego słowa, prawdy i dobra. Świadczył dobro nawet swoim cierpieniem. To było nauczanie jego życia, na które Lud Boży odpowiedział wielką miłością i czcią. Niech jego wstawiennictwo umocni w nas wiarę, nadzieję i miłość. W dniach tego przygotowania niech was wspiera moje Apostolskie Błogosławieństwo.”


24 23 22  21  20 »

aktualności  |  ogłoszenia  |  historia  |  patronowie  |  grupy  |  okolice  |  ciekawe strony  |  fotogaleria

 
       
     
   

© Achim 2009